Czym jest sztywny dress code?

2016-03-16 09_53_51-Business woman _ Flickr

Czym jest tzw. sztywny dress code, który doskonale pasuje na każdą rozmowę kwalifikacyjną, a często również obowiązuje w wielu firmach? Jakie są jego zasady? O tym w dzisiejszym wpisie. Zapraszam!

Miałam okazję pracować kilka lat w korpo, co zmuszało mnie do noszenia sztywnego dress code’u. Było to spowodowane głównie tym, że nie była to tylko praca biurowa, ale również częsty kontakt z „żywym klientem”, co wymagało stosownego ubioru. Jak się szybko okazało, to co według mnie było stosowne, według Dyrektora niekoniecznie. Na szczęście miałam wtedy dopiero około 20 lat i wiele wpadek zostało mi wybaczonych. Błędy musiałam poprawić w trybie natychmiastowym. Teraz wiem, na czym polega sztywny dress code. Posłuchajcie…

Klasyczny, formalny dress code nie akceptuje łamania żadnych reguł. Nie ma tu miejsca na pokazywanie własnego stylu i osobowości. Trzeba się wpasować w konkretne ramy, inaczej nie będzie to już sztywnym dress codem.

Reguła pierwsza – minimalizm

Garsonka i garnitur muszą mieć prosty krój, bez żadnych odznaczających się kieszeni, przeczyć wykonanych nicią w innym kolorze. Prostota, prostota i jeszcze raz prostota. Im mniej, tym lepiej.

Reguła druga – kolory

Ubranie musi być wyłącznie w 3 kolorach, czyli biel, granat lub czerń. Niektóre firmy narzucają odgórnie kolor garnituru i garsonki, inne wymagają dodatków (np. krawat, apaszka) w innych kolorach, nawiązujących do logo firmy.

23099120720_8a76d41ee7_z

Reguła trzecia – dodatki

Obuwie powinno zakrywać palce i pięty. Panie mają obowiązek noszenia pończoch. Z dodatków akceptuje się tylko zegarek i obrączkę, choć kobiety mogą sobie pozwolić na jeszcze jeden pierścionek.

Reguła czwarta – twarz

Mężczyźni nie mają tutaj za dużego pola do popisu. Powinni nosić raczej krótkie fryzury, regularnie odwiedzać fryzjera, a włosy nie powinny przykrywać ucha. W niektórych firmach ta zasada nie obowiązuje, ale nadal w większości typowe długie włosy związane w gumkę nie są akceptowane. Inaczej jest w przypadku kobiet. Taki prawdziwy sztywny dress code wymaga, by włosy były gładko uczesane i zawiązane w kucyk lub mały kok. Oczywiście wtedy, gdy jest taka możliwość, ze względu na ich długość. Makijaż musi być stonowany, paznokcie krótkie i zadbane oraz obcięte na prosto.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

Polub również