Dzianina – najlepszy materiał na jesień i zimę

stylizacja-lata60

Pewnie nie raz już miałaś okazję usłyszeć, że to właśnie dzianina jest najlepszym materiałem na jesień i zimę. Trudno się z tym nie zgodzić, w końcu to jedyny tak miękki, wygodny, ciepły i przewiewny materiał. Tutaj dowiesz się dlaczego.

 

Dzianina różni się od zwykłej tkaniny głównie sposobem splotu nitek. Produkuje się ją z przędzy tworzącej oczka, a nie tylko z dwóch nitek.  Dodatkową zaletą jest to, że może wyglądać bardzo różnorodnie. Choć najpopularniejsze są dzianiny gładkie, to z roku na rok rośnie zainteresowanie materiałem fakturowanym i ażurkowym, co można zauważyć nie tylko na naszych ulicach, ale przede wszystkim na najważniejszych wybiegach mody.

z14971029qdresowe-sukienki-od-novamoda

Projektanci kochają dzianinę, ponieważ jest bardzo szlachetnym i trwałym materiałem. Przede wszystkim jest tkaniną „dla ludzi”, czyli taką, która trzyma ciepło, pozwala skórze oddychać, a przy tym charakteryzuje się ogromną miękkością, która nie podrażnia skóry. Z tego też powodu coraz bardziej popularna jest dzianina dla dzieci.

 

Dzianina w modzie dziecięcej

 

Rodzice coraz częściej zwracają uwagę na to, w co ubierają swoje pociechy. Nie sugerują się tym, że dziecko szybko wyrasta z ubrań. O wiele ważniejsze jest dla nich jego komfortowe samopoczucie. Jest to szczególnie istotne w przypadku dzieci o bardzo wrażliwej skórze, dlatego dzianina jest coraz częściej używana do produkcji ubranek niemowlęcych.

siecic3b3wki006

Materiał dzianinowy jest tak doskonałą tkaniną na jesień i zimę, że coraz więcej osób wybierają ją jako dominującą w stylizacjach na chłodniejsze dni. Mówi się nawet o dzianinowym total looku, czyli o takim zestawieniu ubrań, w którym dominuje dzianina. Doskonałym przykładem jest dzianinowa sukienka, dzianinowy płaszcz, dzianinowy szalik i taka sama czapka. Natomiast dzianina pikowana jest coraz częściej używana do produkcji cieplejszych legginsów, które doskonale prezentują się z dłuższym swetrem czy jesienną sukienką.

 

Dzianina elastyczna

Materiał o dobrej jakości jest przede wszystkim elastyczny i rozciągliwy, a to kolejny atut dzianiny. Takie cechy są szczególnie istotne wtedy, gdy zależy nam na stworzeniu ubrań, które będą się dostosowywały do kobiecej sylwetki, podkreślając jej walory, a tuszując wady. Ponadto dzianina, która jest w odpowiedni sposób traktowana (np. prana w niskiej temperaturze przy użyciu delikatnych płynów piorących), nie zmieni swojego kształtu i koloru nawet przez wiele lat.

dzianina-elastyczna-k-szary-szer-155cm-m5

Dzianina – materiał ponadczasowy

W ostatnich latach najmodniejsze są sukienki, płaszcze i szaliki dzianinowe, które swoją kolorystyką i krojem przypominają minioną epokę. W związku z tym, jeśli tylko masz taką możliwość, to odwiedź swoich dziadków i sprawdź, czy przypadkiem na strychu nie uchowały się jakieś stare ubrania dzianinowe. Wystarczy, że je lekko odświeżysz, a uzyskach modną i luksusową stylizację, niczym z najlepszego wybiegu modowego. I to zupełnie za darmo!

[Głosów:0    Średnia:0/5]