Jak prasować koszule szybko i dokładnie?

neatly pressed _ Flickr

Prasowanie koszul wcale nie musi być pracochłonne, żmudne i męczące. Wystarczy dobrze zorganizować swoją pracę, przestrzegać odpowiedniej techniki, by w kilka minut doprowadzić do ładu nawet najbardziej zmięty materiał. Warto przestrzegać poniższych zasad, które zostały opracowane tak, by maksymalnie ułatwić i skrócić czas wykonywania tej znienawidzonej przez niektórych czynności.

Recepta na idealnie wyprasowaną koszulę bez większego wysiłku

Przede wszystkim nagrzej dobrze żelazko i napełnij go wodą, by móc ewentualnie skorzystać z pary wodnej. Rozłóż koszulę na desce, podpinaj guziki.

Warto pamiętać również o tym, że przygotowując jakąkolwiek odzież do prania, należy pozapinać wszystkie zamki i guziki. Dzięki temu nie ulegnie zniszczeniu, a po wyschnięciu będzie znacznie mniej zmięta.

red-1136968_960_720

Wilgoć jest Twoim sprzymierzeńcem!

Najłatwiej prasuje się koszule wilgotne, które jeszcze nie zdążyły całkowicie wyschnąć. W 100% suchy materiał można najpierw spryskać wodą. Nie poleca się stosowania specjalnych spryskiwaczy z wodą zapachową, ponieważ większość materiałów przeznaczonych do produkcji koszul nie reaguje na nie zbyt dobrze. Mogą pozostać lekko tłuste plamy.

Odpowiednia kolejność prasowania koszul

485456598_cc81507fa3_z

Zacznijmy prasowanie od rogów kołnierzyka. Następnie przejeżdżamy żelazkiem na ramiona i karczek, zaczynając od ich środkowej części. Teraz należy przejść do rękawów, które najlepiej prasuje się na specjalnej, małej desce. Naciągamy materiał na nią i prasujemy. Przechodzimy na mankiety, które należy prasować od rogów do środka. Przechodzimy teraz do największej części koszuli, czyli jej tyłu, który naciągamy na deskę i prasujemy. Ruchy wykonujemy z góry na dół. Na samym końcu przechodzimy na przód koszuli i gotowe.

Jeżeli prasowaliśmy koszulę lekko wilgotną, która nie zdążyła całkowicie wyschnąć podczas używania żelazka, to wieszamy ją na wieszak i odkładamy go w takie miejsce, by materiał mógł spokojnie doschnąć oraz tam, gdzie sama koszula nie ulegnie zagnieceniu.

Czy każdą koszulę trzeba prasować?

Niektóre modele nie wymagają prania. Zależy to od konkretnego składu materiału. W takim przypadku wystarczy energiczne strzepanie koszuli przed zawieszeniem na suszarce i wybranie odpowiednich miejsc na przyczepienie klamry, które nie spowodują powstania dodatkowych zagnieceń. Doskonałym pomysłem są wszelkiego rodzaju przeszycia i łączenia materiałów, na których klamra się nie odbije.

[Głosów:0    Średnia:0/5]