Jak się ubrać do teatru? Kilka praktycznych wskazówek

Nie bywam w teatrze często. Zaledwie kilka razy w roku przychodzę na jakąś ciekawą komedię. Pomimo tego, że jestem tam dość rzadko, to zawsze zastanawia mnie jedno: Dlaczego młodzi ludzie ubierają się do teatru jak do kina? Mam na myśli prawdziwe teatry, nie typowo niszowe przedstawienia.

Czy nie czują, że ich życie coś na tym traci? Przecież samo przygotowywanie się do wyjścia do teatru, staranne dobieranie garderoby, decydowane się na założenie płaszcza zamiast modnej, ale noszonej codziennie parki, lekkie skropienie ciała drogimi perfumami na specjalne okazję – to wszystko tworzy piękną otoczkę, która sprawia, że sztukę przeżywamy głębiej. Ja do tego dodaję jeszcze lampkę wina, którą piję we włoskiej restauracji, znajdującej się tuż obok mojego ulubionego teatru Bagatela.

Chodziłam do liceum do klasy humanistycznej o profilu filozoficznym. Naszym wychowawcą była młoda polonistka, która już wtedy zwracała uwagę uczniów na to, jak należy ubrać się do teatru. Mieliśmy okazję oglądać Wielką Sztukę przynajmniej raz w miesiącu. Spotykaliśmy się na pół godziny przed rozpoczęciem, w szatni teatru. Tam nasza kochana nauczycielka przyglądała się naszym stylizacjom, a pewnego razu musiała też zrobić selekcję, gdy największy klasowy chuligan postanowił przyjść w trampkach i bluzie z kapturem.

Właśnie z tego powodu nie rozumiem tego, że młodzież, która nie zawsze wynosi z domów pewne wzorce, nie dostaje odpowiedniego przykładu od nauczycieli. Widzę coraz więcej grup szkolnych przybywających na przedstawienie, w których wspomniany wyżej chuligan nie jest wyjątkiem…

14030152735_bcd4f16518_z 14029893645_9c5f7f68b7_z

Jak ubrać się do teatru?

Nie uważam, aby założenie fraka i balowej sukni było odpowiednie. Czasy się trochę zmieniły i to też trzeba brać pod uwagę, szczególnie wtedy, gdy wybieramy się na lekką sztukę w stricte komediowym stylu. Na szczęście nie wszyscy bagatelizują swój ubiór. Znajdują się też takie osoby, które mają świadomość tego, że teatr jest świątynią sztuki. Zapewne również Ty, drogi czytelniku, do nich należysz. Skoro jesteś teraz tutaj, to problem doboru odpowiedniej odzieży do teatru nie jest dla Ciebie nic nieznaczącą błahostką.

Nie można się nie zgodzić z tym, że moda zmienia się z biegiem czasu. Początkowo mężczyźni przychodzili do teatru wyłącznie we frakach, następnie w smokingach, a teraz Ci najbardziej klasyczni decydują się po prostu na garnitur. Moim zdaniem doskonałym rozwiązaniem jest założenie takiego stroju, który ubralibyśmy na Wigilię. Oczywiście z wykluczeniem ostatnio popularnych, bo raczej nie modnych, swetrów z reniferami, mikołajami, choinkami.

Męska elegancja do teatru

Mój partner najczęściej decyduje się na eleganckie buty, jednokolorową koszulę, marynarkę od garnituru i spodnie z materiału. Całego garnituru nie ubiera, ponieważ jest z tych, którzy nie czują się w takiej stylizacji komfortowo. Ja to rozumiem i uważam, że taka stylizacja jest na miarę obecnych czasów. A Wy jak uważacie? Podzielcie się swoją opinią w komentarzach!

24289968259_89b7fd8c84_z

Kobieca elegancja do teatru

Pewnie jesteście ciekawi, jaki jest mój ulubiony ubiór na Wielkie Wyjście. Zazwyczaj bardzo klasyczny, czyli mała czarna, rajstopy, szpilki, ciekawa biżuteria i mój ulubiony biały płaszcz.

Jak sprawdzić, czy dany strój jest odpowiedni do teatru?

Jeżeli macie wątpliwości, czy wybrana przez Was stylizacja jest odpowiednia, to zadajcie sobie pytanie: Czy swoim strojem nie urażę ludzi starszych, dla których wyjście do teatru jest nadal wielkim świętem i ogromnym przeżyciem?

Cały ten wpis doskonale można podsumować pewnym cytatem:

„Trzeba pamiętać, by strój był wyjściowy, a nawet świąteczny” – mówi Bogdan Michalewski, dyrektor wrocławskiego Teatru Na Bruku.

[Głosów:1    Średnia:5/5]
  • Marcin

    Teatr, teatrem, ale w co się ubrać do opery? Koniecznie smoking?

    • Mrs. Fabulous

      […] sprawdzi się jakikolwiek zestaw ubrań w stylu smart casual, o którym pisałam szerzej w moim poprzednim wpisie. Jeżeli czytaliście, to na pewno czujecie, że sprawdzi się w 100% na każdej […]