Jak się ubrać na rozmowę kwalifikacyjną?

Rozmowa kwalifikacyjna to jedna z tych sytuacji, w których pierwsze wrażenie ma największe znaczenie i znacząco rzutuje na naszą przyszłość. Właśnie z tego powodu odpowiednie dopasowanie ubioru do sytuacji jest tak bardzo ważne. Szczególnie w tym przypadku można zauważyć siłę powiedzenia: Jak Cię widzą, tak Cię piszą.

Przyjście na rozmowę rekrutacyjną jest jak sprzedaż… samego siebie. Już w momencie otwierania drzwi do pokoju, w którym odbędzie się spotkanie, wymaga się od nas odpowiedniego zareklamowania siebie, by rekruter był skłonny nas „kupić”. W tej chwili liczy się tylko nasz ubiór i mowa ciała, a dopiero po kilku sekundach mamy szansę coś powiedzieć.

Większość z nas doskonale wie, że to samo słowo, tę samą wypowiedź, można odebrać na kilka sposobów. Niektóre z nich będą bardziej przychylne, a inne mniej. To, w którym kierunku będą podążały myśli rekrutera, zależy tylko od pierwszego wrażenia, na które w zdecydowanej większość wpływa nasz ubiór.

8044701722_37b7821968_z

Dobra stylizacja na rozmowę kwalifikacyjną, czyli jaka?

Proponuję całkowicie odejść od stylu pt. „rozpoczęcie roku szkolnego”. Biała bluzka, granatowa garsonka, lakierki i rajstopy w przypadku kobiet oraz biała koszula, garnitur i eleganckie buty w przypadku mężczyzn, to zbyt zachowawcza kombinacja. Trzeba pamiętać o tym, że w rekrutacji weźmie udział kilkanaście, kilkadziesiąt, a może nawet kilkaset osób, więc my musimy zostać jakoś zapamiętani.

Bardzo dobrym pomysłem jest stworzenie klasycznej bazy w postaci eleganckiej bluzki lub koszuli, oraz garsonki lub garnituru. Od tego trzeba dodać ciekawe akcenty. U mężczyzn doskonale sprawdzi się nowoczesna muszka stworzona z dobrego materiału z ciekawą grafiką lub odznaczająca się kolorystycznie koszula. Jeżeli stanowisko, na które aplikujemy, wymaga pewnej przebojowości i kreatywności, to warto dodać całemu wizerunkowi odrobinę nonszalancji. Może wywinięte mankiety lub modny pasek z dużą klamrą będą dobrym wyborem?

14347627501_1d7ba99b9e_z 14347628931_67b3d86a97_z

Rozmowa o pracę. Kiedy nie trzeba ubrać się elegancko?

Celowo nie wspominam o rozmowach oczywistych, bo z nimi zazwyczaj nie ma się żadnego problemu. Mam na myśli aplikowanie np. na tatuażystę lub fachowca (hydraulika, budowlańca, montera). W tych przypadkach rekruterzy zazwyczaj nawet nie oczekują bardziej formalnego ubioru, chociaż decydując się na niego nie popełnimy żadnego błędu. W końcu jest to rozmowa rekrutacyjna.

Ważna informacja dla kobiet

Kobiety muszą chwilę dłużej pomyśleć nad stylizacją. Tutaj warto zwrócić uwagę na to, by chęć wyróżnienia się nie została źle zrozumiana. Głębokie dekolty, miniówki, odkryte plecy nie są na miejscu nawet wtedy, gdy aplikujemy na sekretarkę. W poważnej firmie kobieta na takim stanowisku musi przede wszystkim wyglądać gustownie, a do niepoważnych firm nie warto aplikować…

Czy zachować obowiązujący dress code?

Może się zdarzyć tak, że w poważnej firmie obowiązuje sztywny dress code. Jeżeli nie jesteśmy tego pewni, to warto zapytać o to już podczas rozmowy telefonicznej, gdy ustalamy termin spotkania. Może się też zdarzyć tak, że od razu otrzymamy informację, iż trzeba zachować ubiór w obowiązujących powszechnie ramach stylizacji biznesowej. Czym jest ów dress code? Koniecznie śledźcie mojego bloga, bo na pewno poświęcę temu obszerny wpis.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

Polub również