Jaką odzież sportową wybrać do biegania w terenie?

Coraz cieplejsze dni zmobilizowały mnie do tego, by powrócić do biegania na świeżym powietrzu. Mieszkam w bardzo przyjaznej okolicy, przy granicy miasta, więc możliwości mam na prawdę wiele. W tamtym roku od marca do września trenowałam jogging w terenie i muszę przyznać, że co kilka treningów obierałam różne trasy. Nie tylko z powodu znudzenia starym krajobrazem, ale głównie dla pokonywania swoich słabości, ponieważ ostatnie treningi w minionej jesieni zorganizowałam sobie w górzystym terenie. To było wyzwanie!

Jak przygotować się do biegania na zewnątrz?

Bieganie w terenie wymaga trochę innego przygotowania niż trening na bieżni na siłowni. Głównie ze względu na różnicę temperatur, ale również z innych, czysto technicznych powodów. Na bieżni możemy skorzystać z muzyki w maszynie, ponieważ wystarczy tylko podpiąć własne słuchawki. Ewentualnie można po prostu położyć telefon w uchwycie na bidon i też będzie w porządku.

Biegając w terenie, trzeba znaleźć taką odzież, która umożliwi nam wygodne przechowywanie telefonu. Kieszeń musi być usytuowana w bliskiej odległości od ucha, by długość kabla od słuchawek nie okazała się za krótka. Oczywiście dotyczy to tylko tych osób, które jak ja, nie wyobrażają sobie joggingu bez muzyki. Pewnie teraz powiecie, że można kupić specjalne opaski na telefon, które zakładamy na ramię… Tak, planuję taki zakup.

 8510195170_ac86061915_z

Jeżeli nie chcesz kupować specjalnej opaski, a kochasz biegać z muzyką, to wybierz odpowiednią bluzę do biegania z kieszenią na piersiach. Dużo ciekawych tego typu modeli można znaleźć w ofercie popularnych firm sportowych, typu Adidas, Nike, Reebok.

Ubranie do biegania w terenie

  • Warstwa pierwsza

Oczywiście bluza to nie wszystko. Zdecydowanie najważniejsza jest dobra bielizna termoaktywna, jeżeli biegamy w chłodniejsze dni lub wieczorem. Ja korzystam zarówno ze spodni, jak i z koszulki i widzę wyraźną różnicę. Nie tylko w komforcie biegania, ale przede wszystkim w kwestiach zdrowotnych. Wcześniejsze moje treningi bez bielizny termoaktywnej bardzo często kończyły się przeziębieniem.

12387135004_6494149c71_z

  • Warstwa druga

Na bieliznę warto założyć wygodne, najlepiej bawełniane ubranie, czyli spodenki i t-shirt lub coś z długim rękawem. Jeżeli nasz trening nie zaliczają się do początkujących, czyli biegamy dłużej lub częściej, to warto pomyśleć o specjalnej odzieży do biegania, która jest stworzona z nowoczesnych materiałów o właściwościach dobrze odprowadzających wilgoć na zewnątrz i zatrzymujących odpowiednią temperaturę ciała. W ten sposób chronimy się przed przegrzaniem i zmarznięciem.

  • Akcesoria

Biegając w terenie, szczególnie nie w typowo wakacyjnym okresie, warto zaopatrzyć się również opaskę na głowę, czapkę oraz cienkie rękawiczki. Dzięki temu jesteśmy w stanie ochronić się przed zmarznięciem, które w połączeniu z wiatrem najczęściej doprowadza do zachorowania. Osobiście preferuję opaski zamiast czapek, ponieważ zdecydowanie częściej można z nich skorzystać i jest to po prostu bardziej ekonomiczny zakup.

Na samym końcu kompletowania garderoby do biegania nie można zapominać o skarpetkach. Te, które wykonano z dobrych materiałów, odpowiednio odprowadzających wilgoć na zewnątrz, będą dla nas zdecydowanie najlepsze. Stopa podczas biegania w terenie poci się o wiele szybciej niż na siłowni.

[Głosów:1    Średnia:5/5]